Bogucice Katowice historia fakty zdjęcia
o naszej dzielnicy
2014-07-08

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów
Pierwsze stumilowe kroki do sukcesu
autor: Tomasz Makosz bogucice.info kontakt z autorem artykułu poprzez formularz portalu510511085
bogucice.info Śląskie Śląskie Katowice

Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów

Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach powstał z inicjatywy ks. Leopolda Markiefki w 1874 roku. Do początku II Wojny Światowej prowadzony był przez Braci Bonifratrów. Następnie został zarekwirowany przez okupantów, a po wojnie upaństwowiony. Dopiero od kwietnia 2009 roku Bonifratrzy ponownie przejęli pieczę nad Szpitalem i rozpoczęli działalność medyczną zgodnie z tradycją szpitalnego charyzmatu św. Jana Bożego.

"… zdrowie; Ile cię trzeba cenić, ten tylko się dowie, Kto cię stracił… " A. Mickiewicz.

O tym jak ważna dla człowieka jest opieka medyczna wie chyba każdy. Chociaż najważniejsza w naszym życiu jest profilaktyka to jednak jako społeczeństwo XXI wieku mamy prawo żądać by szpitale, poradnie i inne ośrodki opieki zdrowotnej utrzymywały równy krok z postępem rozwoju medycyny oraz techniki. O tym jak wyglądał nasz szpital przed 2009 rokiem wiedzą tylko nieliczni pechowcy zmuszeni do korzystania z tak niekomfortowego miejsca jakim ono było. Odzyskanie przez braci Bonifratrów w 2009 roku szpitala pw. Aniołów Stróżów w Katowicach Bogucicach pozwoliło im nie tylko na sukcesywne wdrażania pozyskanej na całym świecie zarówno obszernej wiedzy jak i bogatej praktyki medycznej, ale także uruchomienie wszystkich działań mających na celu doprowadzenia szpitala do stanu, którego nie powstydziłyby się najbardziej rozwinięte kraje Świata wskazując tym samym na swoje wielowiekowe doświadczenie medyczne.

Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu

Fotografie ilustrują stan z przed przejęcia szpitala w 2009 roku przez braci Bonifratrów.

Pierwsze stumilowe kroki do sukcesu.

Przemiany Szpitala od 2009 roku

Rok 2009

W Szpitalu dokonano całkowitej wymiany sprzętu i aparatury medycznej oraz wyposażenia sal chorych w łóżka szpitalne, stoliki przyłóżkowe i pościel. Zakupiono m.in.

 • kompletne wyposażenie dla 4 sal operacyjnych - w tym stoły i lampy operacyjne, aparaty do znieczulenia, diatermie, narzędzia chirurgiczne
 • aparaturę do wideochirurgii (laparoskopia, artroskopia, histeroskopia)
 • aparaty rtg - mobilny i ramię C
 • aparaty EKG, aparaturę do badań układu krążenia,
 • kardiomonitory
 • 4 aparaty USG
 • instrumentarium do pracowni endoskopii

Pierwsza modernizacja objęła Oddział Anestezjologii i Intensywnej Terapii. W nowoczesną aparaturę medyczną, obejmującą m.in. sprzęt monitorujący funkcje życiowe, respiratory i specjalistyczne łóżka, wyposażono 4 stanowiska intensywnej terapii. Uroczyste otwarcie oddziału nastąpiło 8 grudnia 2009 roku.

W 2009 roku utworzono dla pacjentów, odwiedzających chorych oraz personelu Szpitala kawiarenkę szpitalną.

Rok 2010

Izba Przyjęć Szpitala obsługuje rocznie około 22 tys. pacjentów wymagających pomocy medycznej w nagłych stanach, w zakresie chorób wewnętrznych, chirurgii ogólnej i chirurgii urazowo-ortopedycznej. Dla ich potrzeb w 2010 r. zmodernizowano i odnowiono pomieszczenia Izby Przyjęć, składającej się obecnie z sali operacyjnej, sali zabiegowej, gabinetu badań, 4 stanowisk obserwacyjnych, rejestracji z obszernym hollem i poczekalnią. Odnowiono też podjazd dla karetek przed wejściem do Izby Przyjęć.

W tym roku odnowiono także Oddział Chirurgii Ogólnej. Wszystkie sale chorych są wyposażone w łazienki, a sala pooperacyjna zapewnia monitorowanie parametrów życiowych pacjentów .

Rok 2011

Kolejny etap prac modernizacyjnych Szpitala, związany był z uruchomieniem nowych gabinetów dla potrzeb poradni specjalistycznych. Liczba poradni z początkowych 3 wzrosła do 9 w 2011 roku. Od stycznia 2011 roku placówka udziela porad specjalistycznych w ramach kontraktu z NFZ w zakresach:

 • Poradnia Ortopedyczno-Urazowa
 • Poradnia Kardiologiczna
 • Poradnia Chirurgii Ogólnej
 • Poradnia Położniczo-Ginekologiczna
 • Poradnia Gastroenterologiczna
 • Poradnia Chorób Zakaźnych
 • Poradnia Chirurgii Klatki Piersiowej
 • Poradnia Neonatologiczna
 • Poradnia Otolaryngologiczna

W sierpniu 2011 roku, po niespełna czterech miesiącach od rozpoczęcia I etapu prac modernizacji II piętra Szpitala, swoją działalność rozpoczął nowy Blok Porodowy i Oddział Noworodków. Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Utworzono je w miejscu dawnego oddziału ginekologicznego, poddając stare pomieszczenia kapitalnemu remontowi i całkowitej modernizacji.

Oddział Noworodków wyposażono w wysokiej jakości sprzęt - inkubatory, monitory, lampy do fototerapii, urządzenia wspomagające oddychanie. Dla zwiększenia komfortu rodzących, zakupiono mobilny monitoring kardiotokograficzny, który umożliwia pacjentkom spacery, po wyodrębnionym i przeznaczonym tylko dla nich, korytarzu Bloku Porodowego.

Pacjentki, rodzące w bonifraterskiej placówce, mają teraz do dyspozycji m.in. sale jednoosobowe z indywidualnym węzłem sanitarnym, wanny relaksacyjne oraz łóżka sterowane pilotami. Innowacyjnym rozwiązaniem, na skalę kraju, jest możliwość intymnego porodu rodzinnego tylko w obecności bliskiej osoby. Jest to w pełni bezpieczne dzięki monitoringowi KTG oraz kamerom. Taki system pozwala położnym dyskretnie zadbać o właściwy przebieg porodu. Rodzące mają teraz możliwość odbycia całego porodu w specjalistycznej wannie, Powierzchnia nowej sali cięć cesarskich wraz z częścią przeznaczoną dla noworodka, liczy aż 44 mkw. Automatyczne drzwi i wbudowane w ściany szklane szafy, gwarantują zachowanie najwyższych standardów higienicznych. Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Modernizacja sali do cięć cesarskich, daje także przyszłemu tacie możliwość uczestniczenia w narodzinach dziecka. Przestronny Blok Porodowy jest obecnie jednym z najnowocześniejszych na Śląsku.

W 2011 roku uruchomiono dwa nowe pododdziały: Ortopedii i Traumatologii dla Dzieci w Oddziale Ortopedii i Traumatologii Narządu Ruchu oraz Szybkiej Diagnostyki Internistycznej w Oddziale Chorób Wewnętrznych. Komfortowe dwuosobowe sale z łazienkami, wyposażone w wygodne łóżka sterowane pilotem, zapewniają komfort pobytu pacjentom. Nowe pododdziały pozwalają na poszerzenie zakresu świadczonych przez Szpital usług.

Przy finansowym wsparciu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach dostosowano gospodarkę cieplną Szpitala do najnowszych wytycznych, dotyczących ochrony środowiska. Prace obejmowały wymianę stolarki zewnętrznej i centralnego ogrzewania oraz ocieplanie stropów i montaż instalacji solarnej. Łączna powierzchnia czynna paneli słonecznych to ponad 80 m2. Audyt energetyczny wykazał, że zapotrzebowanie na energię dla Szpitala zmniejszy się o 30%! Koszt całkowity termomodernizacji wyniósł blisko 4,5 mln PLN. Wymiana okien spowodowała ogromną zmianę na lepsze w wyglądzie placówki - zyskała zabytkowa elewacja, a wnętrza wszystkich pomieszczeń stały się estetyczne i przytulne.

Dodatkowo celem osiągnięcia jak najwyższej jakości i doskonalenia usług medycznych, rozpoczęto w wdrażanie w Szpitalu System Zarządzania Jakością zgodnie z normą ISO 9001-2008.

Audyt przeprowadzony w październiku 2011 przez jednostkę certyfikującą TÜV NORD potwierdził stosowanie przez Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów prowadzony przez Boni Fratres Catoviensis Sp. z o.o. Systemu Zarządzania jakością ISO 9001:2008.

Rok 2012

W marcu w uruchomiono w zabytkowej XIX części budynku Nowoczesny Pododdział Onkologii Ginekologicznej. Natomiast w czerwcu poprzez oddanie do użytku odcinka łóżkowego Oddziału Ginekologiczno-Położniczego sfinalizowanych został ostatni etap prac związanych realizacją zadania kompleksowej przebudowy Drugiego Piętra Budynku Szpitala Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów w Katowicach.

Rozpoczęty został kompleksowy remont Bloku Operacyjnego, Oddziału Chirurgii Urazowo- Ortopedycznej oraz wolnostojącego budynku od strony ul. W. Wróblewskiego gdzie po zakończeniu prac funkcjonuje Bonifraterski Ośrodek Zdrowia z bogatą bazą poradni specjalistycznych. Nowoczesny obiekt charakteryzuje klinkierowa elewacja, przeszklona klatka schodowa i ciekawy wystrój wewnętrzny łączy nowoczesność z tradycją. Pacjenci są przyjmowani w przestronnym holu recepcyjnym. Lekarze mają do dyspozycji 9 gabinetów lekarskich 5 gabinetów zabiegowych.

W Bonifraterskim Ośrodku Zdrowia udzielane są porady specjalistyczne w 15 zakresach:

 1. Poradnia Medycyny Prac
 2. Poradnia Chirurgii Ogólnej
 3. Poradnia Chirurgii Klatki Piersiowej
 4. Poradnia Proktologiczna
 5. Poradnia Chirurgii Urazowo-Ortopedycznej
 6. Poradnia Ginekologiczno-Położnicza
 7. Poradnia Patologii Noworodka
 8. Poradnia Gastroenterologiczna
 9. Poradnia Kardiologiczna
 10. Poradnia Nadciśnienia Tętniczego
 11. Poradnia Diabetologiczna
 12. Poradnia Hepatologiczna
 13. Poradnia Chorób Metabolicznych
 14. Poradnia Chorób Odzwierzęcych i Pasożytniczych
 15. Poradnia Otolaryngologiczna

Pacjenci mogą także skorzystać z porad psychologa, dietetyczki, fizjoterapeuty a młode mamy mogą skonsultować problemy dotyczące naturalnego karmienia z doświadczoną położną.

W Bonifraterskim Ośrodku Zdrowia działa także Szkoła Rodzenia prowadzona przez położne pracujące w Szpitalu Zakonu Bonifratrów, gdzie przyszli rodzice mogą wysłuchać wykładów edukacyjnych, uczestniczyć w ćwiczeniach i warsztatach przygotowujących ich do porodu.

Rok 2013

Bogucice Szpital Zakonu Bonifratrów pw. Aniołów Stróżów Pierwsze stu milowe kroki do sukcesu Zakończono prace związane z remontem Bloku Operacyjnego (I piętro), Oddziału Chirurgii Urazowo Ortopedycznej z Pododdziałem Ortopedii dla Dzieci (I piętro), Oddziału Chirurgii Ogólnej - etap 1 (I piętro), Oddziału Chorób Wewnętrznych z Pododdziałem Diagnostyki Kardiologicznej - etap 1 (III piętro). Dzięki zakończonym pracom pacjenci wszystkich Oddziałów Szpitala mają możliwość szybkiego powrotu do zdrowia w wygodnych i komfortowych warunkach w 2-3 osobowych salach z własnym węzłem sanitarnym. Po zakończonym remoncie Blok Operacyjny Szpitala składa się z 3 sal operacyjnych z klimatyzacją i pełnym wyposażeniem medycznym, dostosowanym do profilu operacji z zakresu ginekologii, chirurgii ogólnej i urazowo-ortopedycznej.

Dodatkowo przy finansowym wsparciu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach zrealizowany został Projekt pn. "MODERNIZACJA GOSPODARKI CIEPLNEJ BUDYNKU SZPITALA ZAKONU BONIFRATRÓW - ETAP II - wykonanie instalacji mechanicznej z odzyskiem ciepła oraz termomodernizacji budynku przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej, zlokalizowanych przy ul. Markiefki 87 w Katowicach"

Dzięki zakończonej przebudowie pomieszczeń po dawnej kuchni i poradniach specjalistycznych (parter) możliwe było uruchomienie Ośrodka Rehabilitacji, który świadczy usługi w ramach poradni rehabilitacyjnej, pracowni fizjoterapii i oddziału dziennego rehabilitacji ogólnoustrojowej. Na przełomie 2013/2014 roku dokonano wymiany windy osobowej oraz wentylacji w budynku Bonifraterskiego Ośrodka Zdrowia.

Zrealizowano również remont głównej klatki schodowej Szpitala oraz przystąpiono do modernizacji pomieszczeń Działu Diagnostyki Obrazowej (parter).

Strona szpitala, gdzie otrzymasz więcej informacji www.bonifratrzy.pl


autor: Tomasz Makosz bogucice.info kontakt z autorem artykułu poprzez formularz portalu510511085
bogucice.info Śląskie Śląskie Katowice

Pierwsze stumilowe kroki do sukcesu

Ta witryna używa plików cookie, a pozostając na niej akceptujesz nasz regulamin i politykę dotyczącą plików cookie oraz zasady naszych partnerów.


Napisz do redakcji Bogucice
zespół wokalno instrumentalny avista trio katowice bogucice oprawa śluby muzyka Rodzinny Salon Fryzjerski Henryk Nowok Mysłowice Katowicka 7