Bogucice Katowice historia fakty zdjęcia
o naszej dzielnicy
2015-06-22

Ciekawostki historyczne
Uroczystość ogłoszenia Bazyliki Mniejszej świętego Szczepana
autor: Tomasz Makosz Bogucice.info kontakt z autorem artykułu poprzez formularz portalu0048 510 511 085
bogucice.info Śląskie Śląskie Katowice

Bazylika Mniejsza w Bogucicach

Bogucice Kościół pw. św. Szczepana Uroczystość ogłoszenia Bazyliki Mniejsze świętego Szczepana Dzięki staraniom proboszcza kościoła sanktuaryjnego pw. św. Szczepana księdza prałata i kustosza dr Jana Morcinek w dniu 21.06.2015 archidiecezja katowicka zyskała kolejną piątą już bazylikę. Podczas uroczystej mszy Nuncjusz Apostolski w Polsce arcybiskup Celestino Migliore ogłosił tą radosną dla Boguckich parafian nowinę. Bogucka Bazylika Mniejsza jest wyjątkowa bo pierwsza polska ogłoszona przez papieża Franciszka.

Na Śląsku oprócz naszej (2015) są także następujące bazyliki Imienia NMP i św. Bartłomieja w Piekarach Śląskich, św. Ludwika Króla i Wniebowzięcia NMP w Katowicach-Panewnikach, św. Antoniego w Rybniku, Narodzenia NMP w Pszowie i św. Wojciecha w Mikołowie.

Uroczystą mszę wspólnie odprawiali z nuncjuszem apostolskim arcybiskupem Celestino Migliore, który przewodniczył Mszy świętej arcybiskup Wiktor Skworc, arcybiskup senior Damian Zimoń, biskup Piotr Libera, biskupi pomocniczy Marek Szkudło i Adam Wodarczyk oraz pozostali księża.

Dyrektor wydziału duszpasterstwa Kurii Metropolitalnej Ksiądz Roman Chromy odczytał tekst polski dokumentu Stolicy Apostolskiej nadający sanktuaryjnemu kościołowi pw Szczepana tytuł Bazyliki Mniejszej o brzmieniu: "Na wniosek jego ekscelencji czcigodnego arcybiskupa Wiktora Skworc, metropolity katowickiego w piśmie z dnia 24.09.2014 roku, którym wyrażam prośbę i życzenia duchowieństwa wiernych Kongregacja ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów na mocy szczególnego pełnomocnictwa udzielonego przez papieża Franciszka wyróżnia kościół parafialny poświęconego Bogu na część św. Szczepana, pierwszego męczennika w mieście Katowice. W tymże kościele lud boży obchodzi chwalebne wspomnienie tego męczennika, który potrafił modlić się nawet za prześladowców i został zaliczony jako pierwszy w poczet męczenników, a także znajduje się tutaj i jest otoczony nieustanną czcią wspaniały obraz najświętszej Marii Panny, Matki Bożej z Dzieciątkiem Jezus. Ten że kościół z wielką życzliwością zostaje przez kongregację uhonorowany tytułem i godnością Bazyliki Mniejszej ze wszystkimi prawami i przywilejami publicznymi przynależnymi zgodnie z zwyczajem rprzy zachowaniem tego co powinno być przestrzegane zgodnie z dekretem o tytule Bazyliki Mniejszej opublikowanym dnia 09 listopada 1989 roku. Żadne przeciwne przepisy nie mogą stać na przeszkodzie. Z siedziby Kongregacji ds. Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów dnia 03 marca 2015 Robert Kardynał Sarah perfekt tejże kongregacji." Bogu niech będą dzięki.

Kazanie wygłosił biskup płocki pochodzący z Katowic Piotr Libera który wszystkim zgromadzonym przedstawił jak wielkie wyróżnienie otrzymał kościół pw Szczepana, a także powiedział: "Oto zostałeś kościele Bogucki wyniesiony do ranki Bazyliki, … Papież Franciszek uznał Cię zatem dzisiejszym aktem czci godny kościele Bogucki za wielki i wspaniały. Za odznaczający się sprawowaniem służby bożej, za szczególnie bliski świętej stolicy rzymskiej i sercu następcy świętego Piotra. Dołączasz w ten sposób kościele Bogucki , o którym mówimy katolicki matecznik Śląskości do pięciu innych bazylik archidiecezji katowickiej w Piekarach Śląskich, Panewnikach, Rybniku, Pszowie i Mikołowie, a jeśli matecznik to przecież i matka. Pani Bogucka czczona tutaj w cudownym obrazie Matki Bożej z Dzieciątkiem ozdobionym Jano Pawłowymi koronami. Witamy Ciebie Bogucka Panienko, Matko najświętsza, zaranna jutrzenko, pozdrawiamy Ciebie w Boguckim kościele, gdzie nam u syna wyprasza łask wiele. Ave Maryja, Maryja"

W słowach biskupa znalazł się fragment śpiewanej już w drugiej połowie XIX wieku pieśni Witamy, Ciebie, Bogucka Panienko.

Kazanie biskupa Piotra Libery zawierało również treściwie i istotne fakty z dziejów Śląska odniesione z wyraźnym pokreśleniem jego Boguckiego początku (Kuźnicy Boguckiej datowanej na 1360 rok), a także fakt górnośląskiej tożsamości w odniesieniu do kultu Matki Boskiej Bogucickiej trwającego od 1598 roku.

Warto przy okazji przypomnieć, że parafię bogucicką w jej obecnym kształcie tworzyli oprócz proboszcza księdza prałata dr. Jana Morcinek będącego proboszczem od 1993 jej budowniczy jak ksiądz Leopold Markiefka od 1836 do1882 później ksiądz Juliusz Bronder 1886 do 1888 roku, ksiądz Ludwik Skowronek od 1887 do 1922 roku, ksiądz Franciszek Ścigła od 1923 do 1940, ksiądz Leon Ligoń od 1940 do1945, ksiądz Jan Masny 1945, ksiądz Józef Brzenska od 1946 do 1951, ksiądz Alfons Tomaszewski od 1951 do 1972, ksiądz Józef Oleś od 1972 do 1993.

Niewątpliwym i wspaniałym faktem są jednak współczesne dokonania księdza proboszcza prałata dr Jana Morcinek, który nie tylko rozbudował, odrestaurował i przywrócił świetność kościołowi pw Szczepana doprowadzając do rangi Bazyliki Mniejsze, ale także zjednoczył wspólnotę parafialną powołując i wspierając 33 organizacje parafialne.

Biskup Piotr Libera podczas homilii powiedział także: "Ślązacy wiedzą, powiem teraz swoim słowami to co napisał ksiądz Jerzy Szymik, śląski kapłan, teolog i poeta: "póki człek nie umrze to trzeba żyć". Wydarzenia mówiące, że życie jest kruche, że powrót z szychty nie jest pewny rzeźbią nas, ale i uczą że trzeba ufać. Chop zginoł, straszna rzecz, ale jest dom, jest kościół, są dzieci, koniec godki, trzeba żyć i ufać" co niewątpliwie nawiązuje do słów zawartych w ewangelii MT 6,14-6,31, która mówi, by bez względu na wszystko skupić się na szczęściu, które w danej chwili mamy. Cieszyć się życiem i budować swoją przyszłość z tego co mamy w danej chwili w zasięgu ręki.

W uroczystości uczestniczył Prezydent Miasta Katowice Marcin Krupa oraz pani wiceprezydent Krystyna Siejna, zaproszeni księża, poczty sztandarowe hutnicze, górnicze, kolejowe, innych parafii i organizacji kościelnych, mieszkańcy w strojach śląskich oraz przedstawiciele Związku Górnośląskiego, a także parafianie z rodzinami i przyjaciółmi.

Ciekawostką jest również kompozycja księdza dr Krzystof Kmak, który napisał pieśń "Bogucka pani". Ze względu na ograniczony czas potrzebny do opanowania pieśni przez parafian oraz chęć uroczystego przedstawienia tego dzieła chór parafialny Cecylia pod dyrekcją Tomasza Siemionek obecnego organisty zaśpiewał ją jako pierwszy podczas uroczystego Apelu Maryjnego 20.06.2015 w wigilię oficjalnego obwieszczenia kościoła Bazyliką Mniejszą.

Tą drogą chcieliśmy również serdecznie podziękować księdzu proboszczowi w imieniu redakcji Bogucice.info oraz tych mieszkańców, którzy chętnie oglądają nasze fotoreportaże za udzielenie nam akredytacji dziennikarskiej umożliwiającej udokumentowanie dla mieszkańców Bogucic oraz naszych gości tej ważnej chwili.

Zapraszamy serdecznie do galerii zdjęć


autor: Tomasz Makosz Bogucice.info kontakt z autorem artykułu poprzez formularz portalu0048 510 511 085
bogucice.info Śląskie Śląskie Katowice

Historia Obrazu Matki Bożej
Skowronek Ludwik
Jesteśmy na sprzedaż
Nieszczęście polegało na tym, że znaleźliśmy się miedzy Berlinem, a Moskwą
Jerzy Kukuczka

Ta witryna używa plików cookie, a pozostając na niej akceptujesz nasz regulamin i politykę dotyczącą plików cookie oraz zasady naszych partnerów.


Napisz do redakcji Bogucice
zespół wokalno instrumentalny avista trio katowice bogucice oprawa śluby muzyka Rodzinny Salon Fryzjerski Henryk Nowok Mysłowice Katowicka 7